Доступність посилання

ТОП новини

«Кримчани стали тут зайвими». Російська влада штрафує за прогулянки в лісах Криму


Вид на Ялтинський гірничо-лісовий заповідник
Вид на Ялтинський гірничо-лісовий заповідник

В анексованому Криму обмежують відвідування заповідних територій. Щоб відвідати мальовничі місця, що полюбилися жодному поколінню кримчан, тепер доводиться оформляти спеціальні дозволи. Для жителів Кримського півострова вони безкоштовні, але без них однаково загрожує штраф. У рідкісних випадках людям вдається довести свою правоту в суді. Хто і чому закриває кримські заповідники і чи є вихід, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

Обмежувати доступ до кримських заповідників підконтрольна Росії місцева влада почала через кілька років після російської анексії 2014 року. Але для багатьох це є відкриттям досі.

Найчастіше скаржаться жителі Великої Ялти. Це курортне місто буквально оточене заповідними лісами. Без заздалегідь оформленої перепустки навіть звичайна прогулянка в лісовій зоні може обернутися неприємностями.

Заповідники особливого режиму

Обмеження на відвідування кримських заповідників російська влада Криму пояснює тим, що їм присвоєно статус «особливо охоронюваних природних територій федерального значення». Загалом таких у Криму вісім. За ними посилено контроль з метою збереження і розвитку.

У федеральній бюджетній установі «Заповідний Крим» роз'яснюють, що відвідати природні заповідники Криму можна тільки за затвердженими маршрутами для пізнавального туризму і за наявності дозволу.

Ялтинський гірничо-лісовий заповідник
Ялтинський гірничо-лісовий заповідник

Для зручності відвідувачів розроблено онлайн-сервіс прийому заявок. Дозволи видають у робочі дні з 9:00 до 18:00. Вартість перепустки становить 350 рублів з одного туриста.

Кримчани з постійною реєстрацією на Кримському півострові, а також пільговики можуть отримати дозвіл безкоштовно.

Режим особливої охорони територій державних природних заповідників регламентується статтею 8.39 КпАП РФ (порушення правил охорони і використання природних ресурсів на особливо охоронюваних природних територіях).

Вона передбачає відповідальність у вигляді штрафу від трьох до чотирьох тисяч рублів з фізичних осіб і від 15 тисяч до 20 тисяч рублів – з посадових осіб, а також від 300 тисяч до 500 тисяч рублів – для юридичних осіб.

Опукський природний заповідник
Опукський природний заповідник

У Криму ця ініціатива роками викликає дискусії.

Все це можна. Якщо ви готові платити
Із кримської преси

«Туристи не можуть зрозуміти, чому дозволено знімати будиночки за гроші в Національному парку, слухати там музику, гуляти, а ось ходити пішки лісами заборонено. Викликає подив і дозвіл за гроші їздити на своїх автомобілях. Виходить, що від машин менше шкоди, ніж від звичайного туриста? Адже можна влаштувати весілля, покататися на машині дорогою, налякати тварин ревом мотора, навіть зібрати гриби, потрапивши на автомобілі на територію нацпарку. Усе це можна. Якщо ви готові платити», – пише місцева преса.

«Ходити можна тільки за строго встановленим маршрутом»

У Криму – безліч історій про те, як люди пішли на прогулянку горами і заплатили за це кілька тисяч рублів. Хоча іноді виконати вимоги російської влади під час відвідування заповідників неможливо.

Немає дозволу – штраф від 3000 до 5000 тисяч рублів з людини! Ми, звичайно, просто сторопіли від того, що відбувається
Телеграм-канал «Чорний список Севастополь»

«Зустрічають нас четверо «лісників». Представилися, пред'явили документи «ФБГУ Об'єднана дирекція особливо охоронюваних природних територій «Заповідний Крим» і просять пред'явити дозвіл на відвідування «Заповідного Криму». Немає дозволу – штраф від 3000 до 5000 тисяч рублів з людини! Ми, звичайно, просто сторопіли від того, що відбувається. Дозволу ні в кого з нас не було. Виявляється, на стендах була інформація про заборону вільного відвідування і QR-код для отримання дозволу. Але інтернету там немає й отримати дозвіл за QR-кодом там на місці апріорі неможливо – це підтвердили самі перевіряльники», – таку історію про прогулянку «Чортовими сходами» в ялтинському лісі публікує телеграм-канал «Чорний список Севастополь».

«Чортові сходи»: внизу – Чорне море, селище Олива, ліворуч – гора Мердвен-Каяси
«Чортові сходи»: внизу – Чорне море, селище Олива, ліворуч – гора Мердвен-Каяси
Інспектори нам роз'яснили, що за ухилення від маршруту передбачено штраф від 3000 рублів
З російського блогу

Сім'я з Криму раніше вирушила на прогулянку «Кореїзською стежкою», що веде на верхнє плато гірського хребта Ай-Петрі. Дозвіл на відвідування цих місць у них був. Але і це не вберегло від проблем.

«Зустріли на оглядовому майданчику трьох інспекторів. Вони нам пояснили, що цей оглядовий майданчик не входить в основний маршрут «Кореїзької стежки», отже, тут ходити не можна. Виявляється, ходити можна тільки за строго встановленим маршрутом. Інспектори нам роз'яснили, що за ухилення від маршруту передбачено штраф від 3000 рублів на фізичну особу. Вони могли б нас оштрафувати, але попалися нормальні люди. Усе пояснили, розповіли, направили назад до основного маршруту. І попросили більше зі стежки не сходити», – таку історію описано в російському блозі «Покажи мир. Історії з подорожей».

«Покарання замінили попередженням. Спасибі за людяність»

У травні цього року трьох ялтинців оштрафували на прогулянковій стежці Палласа в Ялті за те, що вони гуляли там без дозволу.

Як стало відомо Крим.Реалії, незабаром після початку подорожі прогулянковою стежкою кримчани зустріли патруль, який запросив у них дозвіл на відвідування заповідника.

Вони показали йому паспорти з місцевою реєстрацією. Але через відсутність безкоштовного дозволу на відвідування заповідника щодо них склали протоколи про адмінправопорушення.

Ялта, Ай-Петрі
Ялта, Ай-Петрі

Підконтрольний Росії місцевий суд задовольнив їх, оштрафувавши кримчан. Тим у підсумку вдалося оскаржити судове рішення.

«Три ялтинських пенсіонери в суді домоглися скасування штрафу в 3000 рублів за незаконне ходіння територією заповідника. Покарання замінили попередженням. Спасибі за людяність і увагу до літніх людей суддям Володимиру Романенку і Христині Кириловій», – повідомляє ялтинський журналіст і активіст Сергій Сардико.

У соцмережах відреагували на це з оптимізмом і надією, що цей судовий приклад допоможе іншим, хто опиниться в такій ситуації. Незважаючи на те, що дозвільна система на відвідування заповідників діє в Криму роками, багатьом із цим досі складно змиритися.

Обговорення російських обмежень доступу до кримських заповідників у соцмережі «Вконтакте», 7 травня 2025 рік
Обговорення російських обмежень доступу до кримських заповідників у соцмережі «Вконтакте», 7 травня 2025 рік

«Це тому, що ми, місцеві, тут стали зайвими, у нас немає таких грошей щоб купити ділянку в заповіднику або на березі моря. А в інших є і закон на них не діє!» – пише кримчанка Ірина Дрязгіна на сторінці Сергія Сардика.

Щорічно в Криму, за офіційними даними, штрафують за відвідування заповідників без дозволу сотні людей. Загальні суми штрафів становлять сотні тисяч рублів.


Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG