Українська розвідка знищила в анексованому Криму російську військову техніку, загальна вартість якої перевищує 130 мільйонів доларів, а деякі екземпляри – сучасні та вкрай рідкісні. У призначенні та характеристиках озброєнь, а також – якими будуть наслідки для протиповітряної та берегової оборони, розбиралися Крим.Реалії.
Головне управління розвідки Міноборони України заявило про знищення військової техніки РФ в анексованому місті Саки.
Як зазначається, дрони «Бобер» уразили ЗРПК «Панцир-С1», РЛС «Ниобий-СВ», берегову РЛС «Печора-3», РЛС «Противник-ГЕ», а також російський винищувач Су-30 на аеродромі в Саках.
«Надійна зброя в руках спецназівців ГУР МО України перетворює критично важливі військові цілі держави-агресора на неремонтопридатний мотлох», – йдеться в повідомленні.
Коли саме була здійснена атака – не вказується. 13 червня повідомлялося про вибухи в декількох містах півострова, в тому числі і в Саках.
Збитки на суму понад 130 мільйонів доларів
Загальна вартість знищеного українськими розвідниками російського озброєння перевищує 130 мільйонів доларів, і серед нього є новітня й рідкісна техніка, виготовити яку в умовах санкцій буде складно або навіть неможливо.
Радіолокаційна станція «Ниобий-СВ» є найновішою в цьому списку – її прийняли на озброєння російської армії в 2016 році.
Трикоординатна РЛС 1Л125 «Ниобий-СВ» метрового діапазону з вертикальною активною антеною призначена для виявлення аеродинамічних і балістичних цілей, їх ідентифікації та визначення джерел активних перешкод. Станція працює на відстанях від 5 до 500 км, максимальна висота виявлення цілей 65 км, а діапазон кутів підйому становить -10÷35°. Найбільша швидкість цілей становить 1500 м/сек (5400 км/год). Станція може одночасно контролювати рух до 300 цілей.
У 2019 році ексзаступник командувача військ ППО Сухопутних військ ЗС РФ з озброєння – головний інженер військ ППО СВ генерал-лейтенант Олександр Лузан підкреслив, що кілька розміщених у Криму РЛС «Ниобий-СВ» зможуть контролювати все Чорне море.
У 2025 році російський військовий експерт Євген Даманцев повідомив, що цілі з ефективною відбивною поверхнею (ЕПП) 0,1 кв м, наприклад, ракети ATACMS, виявляються на відстані 120-130 км.
У 2016 році Міноборони Росії закупило шість РЛС «Ниобий-СВ» за ціною 382,31 млн рублів за одиницю, що за курсом, який діяв тоді, становить 7,5 млн доларів.
У березні цього року Головне управління розвідки Міноборони України заявило про знищення в Криму двох РЛС 1Л125 «Ниобий-СВ».
Інша радіолокаційна станція – 59H6-E «Противник-ГЕ» – за «віком» дещо старша, ніж «Ниобий-СВ», зате значно дорожча.
Універсальна, мобільна, трикоординатна радіолокаційна станція п'ятого покоління «Противник-ГЕ» (59Н6-Е) працює в дециметровому діапазоні та призначена для виявлення і видачі координат (дальності, азимуту, висоти) повітряних цілей при роботі у складі АСУ ППО та систем управління повітряним рухом (УПР).
Локатор здатний в умовах інтенсивної радіопротидії без додаткових уточнень видавати інформацію одночасно для наведення винищувачів і цілевказівки зенітним ракетним дивізіонам. Висота огляду повітряного простору – до 200 км, тобто станція здатна виявляти низькоорбітальні супутники в ближньому космосі.
«Противник-ГЕ», крім трьох координат, визначає і четвертий параметр – радіальну швидкість. Це дозволяє відсікти помилкові цілі. Загалом локатор супроводжує до 150 повітряних об'єктів. У РЛС передбачено все, щоб успішно виявляти створювані літаки п'ятого покоління. Літаки, виконані за технологією «стелс», з ЕПР менше 0,1 кв м, станція виявляє на відстані до 200 км.
До Збройних сил Росії ця станція надійшла в 2007 році. Вартість РЛС «Противник-ГЕ» фахівці оцінюють у 60 мільйонів доларів.
У березні цього року ГУР повідомляло про знищення в Криму однієї станції типу 59H6-E «Противник-ГЕ».
Зовсім мало інформації у відкритому доступі про берегову РЛС «Печора-3». І не тому, що вона новітня і засекречена, а якраз навпаки – це стара техніка, до того ж вироблена в Болгарії.
Про те, що РЛС «Печора-3» у 1989 році розроблялася ростовським підприємством «Горизонт», є запис в історичному формулярі заводу. Це була спільна радянсько-болгарська розробка, а РЛС цього типу перебували на озброєнні збройних сил СРСР і Болгарії.
Як берегова РЛС «Печора-3» виявляє надводні цілі
В описі на болгарських форумах зазначено, що ця РЛС має дві антени, що працюють в діапазонах хвиль 3 і 10 см, «що дозволяє домогтися більшої стійкості при роботі в складних метеоумовах і за наявності пасивних або активних перешкод».
«Печора-3» також встановлювалася на суднах як навігаційна РЛС.
Про вартість РЛС «Печора-3» даних немає, але виходячи з технологій, це недорогий виріб.
Зате є всі дані про знищений зенітний ракетно-гарматний комплекс «Панцир-С1».
ЗРПК призначений для ближнього прикриття цивільних і військових об'єктів (у тому числі комплексів ППО великої дальності) від усіх сучасних і перспективних засобів повітряного нападу. Також може здійснювати захист об'єкта, що обороняється, від наземних і надводних загроз.
У російських ЗМІ є згадки, що «Панцир-С1» захищає позицію РЛС «Ниобий-СВ» на окупованій території Донецької області. У Саках же була вражена як РЛС цього типу, так і ЗРПК, який повинен був її захищати.
За даними відомих контрактів, ціна одного ЗРПК «Панцир-С1» при експортних поставках становить від 13,15 до 14,67 мільйонів доларів США.
«Жирною» ціллю є винищувач Су-30 – такі літаки армія Росії застосовує для боротьби з українськими морськими дронами і БПЛА. На аеродромі «Саки» базуються винищувачі Су-30СМ зі складу 43-го окремого морського штурмового авіаполку.
Су-30, за кодифікацією НАТО Flanker-C («Фланкер-Сі») – це радянський і російський двомісний багатоцільовий винищувач покоління 4+.
Су-30 призначений для знищення повітряних цілей, блокування аеродромів противника на великій глибині та ударів по наземних і морських об'єктах. Су-30 також можна використовувати для управління груповими бойовими діями при завоюванні панування в повітрі, знищення десантів противника в повітрі, а також для ведення повітряної розвідки і знищення наземних цілей у простих і складних метеорологічних умовах.
Цей літак має стрілецько-гарматне озброєння – автоматичну скорострільну одноствольну гармату калібру 30 мм з боєкомплектом 150 снарядів.
Ракетне озброєння підвішується на десяти точках: чотири під консолями крила, два під закінцівками крила, два під гондолами двигунів і два під центропланом між мотогондолами. На літаку може бути підвішено до шести керованих ракет «повітря-повітря» середньої дальності. Загальна маса бойового навантаження 4000 кг.
Згідно з раніше оприлюдненими даними ГУР, вартість винищувача Су-30 становить 50 мільйонів доларів.
Таким чином, вартість знищеної ударом ГУР техніки, без урахування РЛС «Печора-3», становить близько 131,5 мільйона доларів.
«Протиповітряній обороні аеродрому «Саки» завдано дуже серйозної шкоди. Наприклад, до початку війни російська оборонка виробляла за рік всього кілька РЛС «Ниобий-СВ», а зараз, у зв'язку із санкціями, невідомо, чи виробляє взагалі. Що стосується ЗРПК «Панцир-С1», то їх у ЗС РФ станом на 2024 рік було 50 одиниць. Найпростіше буде замінити берегову РЛС «Печора-3», оскільки є багато однотипних станцій, а ось решту техніки і станцій доведеться перекидати до Криму з Росії», – прокоментував Крим.Реалії на умовах анонімності військовий експерт із Криму, колишній український офіцер, підполковник запасу ЗСУ.
Могутні «Бобри»
Чим же ГУР завдала таких колосальних збитків лише під час одного з ударів і скільки коштує ця потужна українська зброя?
Це український баражуючий боєприпас великої дальності UJ-26 «Бобер» виробництва «УкрДжет».
«Бобер» – український еквівалент іранського безпілотника Shahed 131, який широко використовувався росіянами під час вторгнення в Україну. «Бобер» побудований за аеродинамічною схемою «качка», що дозволяє йому легко змінювати висоту і краще маневрувати в повітрі – це підвищує його шанси вижити у ворожому середовищі ППО. Безпілотник – гвинтовий, оснащений двигуном внутрішнього згоряння, розташованим у задній частині фюзеляжу.
Перше відоме і задокументоване застосування БПЛА цього типу було 30 травня 2023 року під час завдання ударів по Москві та Підмосков'ю.
14 січня 2025 року російські ЗМІ та пабліки писали про те, що нібито українські бойові дрони «Пекло» і «Бобер» атакували відразу 12 регіонів РФ.
Максимальна швидкість «Бобра» 200 км на годину, а дальність – до тисячі кілометрів. Маса бойової частини – 20 кілограмів.
Згідно з даними ЗМІ, вартість одного безпілотника становить чотири мільйони гривень або, приблизно, 95 тисяч доларів США. За іншими даними – 108 тисяч доларів.